Jak obniżyć współczynnik odrzuceń? – 9 trików do wykorzystania

Współczynnik odrzuceń informuję nas, jaki odsetek użytkowników opuszcza stronę bez jakiejkolwiek dalszej interakcji z nią. Czyli po wejściu na stronę użytkownik nie przejdzie do innej podstrony, tylko opuści serwis. Jest to więc sposób na to, aby mierzyć zaangażowanie odbiorców na stronie oraz poniekąd jej skuteczność.

Widząc wysoki współczynnik odrzuceń, możemy określić, czy strona jest interesująca i zachęcająca do przeglądania, czy też nie. Sprawdźmy więc, jak obniżyć współczynnik odrzuceń oraz na jakie kwestie na stronie zwrócić uwagę, aby go zmniejszyć.

Jak obniżyć współczynnik odrzuceń? – początkowe ustalenia

Skorygowanie mierzenia parametru

Istotną kwestią w przypadku mierzenia współczynnika odrzuceń w Google Analytics jest fakt, w którym to do odrzucenia sesji jest zaliczana sytuacja, gdzie użytkownik np. czytał wpis na blogu (bardzo długi), lecz po przeczytaniu opuścił stronę.

Teoretycznie doszło do odrzucenia, ponieważ nie było przejścia do kolejnej części serwisu, lecz w praktyce nie powinno to być zaliczane. Dla właściciela serwisu przeczytanie artykułu jest wartościowym czynnikiem, więc czas spędzony na stronie podczas czytania można uznać za korzystną akcję. Dlatego też w Google Analytics warto ustawić minimalny czas, po którym współczynnik odrzuceń nie będzie odnotowywany – np. 20 sekund.

W celu ustawienia tego parametru odsyłam Cię do innego artykułu (anglojęzycznego), w którym pokazane są bardziej techniczne kwestie związane z optymalizacją tego …czytaj więcej