Rafał Grochala – wywiad przed semKRK #7

Rafał w swojej pracy odpowiada za funkcjonowanie działu pozycjonowania, jak również prowadzenie badań w zakresie SEO z wykorzystaniem metody naukowej. Chętnie dzieli się wiedzą oraz efektami części naszych eksperymentów na blogu firmowym. Specjalista w zakresie technicznego SEO oraz analityki. Na semKRK zaprezentuje wystąpienie pt. Eksperymenty w marketingu jako potężna przewaga konkurencyjna.

MN: Co Twoim zdaniem było największym przełomem w branży SEO w 2017 i jak oceniasz rozwój branży na przestrzeni ostatniego roku?

RG: Nie było istotnych przełomów, raczej ewolucja zamiast rewolucji. Branża SEO powoli przyzwyczaja się do nowego Pingwina, do częstych zmian w wynikach wyszukiwania, do coraz większego udziału użytkowników mobilnych. Anglojęzyczni publicyści SEO nie tylko pogodzili się już z powszechnością machine learningu i przysłowiowego AI w Google, ale nawet zaczęli nieśmiało pisać o wykorzystaniu tych technologii w pozycjonowaniu. Do Polski jeszcze może nie dotarły te trendy, ale wierzę, że niedługo będą powszechniej znane.

Czy według Ciebie w 2018 roku nadejdą niespodziewane zmiany ze strony Google?
Już pod koniec 2017 firma Google zaskakuje swoimi ruchami, na przykład zatrudniając Danny’ego Sullivana czy zapowiadając specjalne warunki dla dużych wydawców obecnych w wynikach wyszukiwania. Zwiększa się zewnętrzny nacisk na transparentność wyszukiwarki, wymuszany chociażby miliardowymi karami przez Unię Europejską. CEO, Sundar Pichai, w wywiadach …czytaj więcej