Który kolor klika się najlepiej? O marketingu barw

Aż 85% decyzji konsumenckich podejmowanych jest na podstawie oceny koloru. Jak zoptymalizować kolorystykę poszczególnych elementów strony internetowej i co wspólnego ma nowa kampania eBay z Instytutem Pantone?

Moc koloru CTA

Postaw na wyrazisty przycisk call-to-action. Wpłynie to na konwersję. Zbadano, że zmiana koloru przycisku CTA z zielonego na czerwony spowodowała wzrost konwersji o 31%. Kontrast przycisku z tłem musi być wysoki – nie stosuj elementów CTA spójnych z szablonem kolorystycznym Twojej witryny. Aby jak najmocniej uwypuklić interesujący nas fragment strony, warto skorzystać z koła barw – wzornik pozwoli odpowiednio skontrastować kolory. Wybieramy kolory dopełniające, czyli te znajdujące się naprzeciw siebie. Możemy więc śmiało połączyć niebieski z pomarańczowym.

Najczęściej stosowany kolor przycisku CTA to czerwony, który najmocniej wpływa na klikalność okienka. Słabsze zastosowanie mają pomarańczowy, zielony i żółty. Jednak one też znacząco zwiększają konwersję.

Efektywność zastosowanego koloru można sprawdzić przeprowadzając na stronie internetowej test A/B, polegający na porównaniu jednej cechy w dwóch różnych wariantach. Kierując ten sam odsetek ruchu do dwóch badanych wersji, uzyskamy wyniki klikalności przycisku CTA w dwóch różnych barwach.

Wybrałeś już kolor dominujący? Zastosuj go tam, gdzie sięgać ma wzrok odbiorcy. Nie przesadź z ilością …czytaj więcej